Płatności zbliżeniowe w mBanku bez offline

Karty bezstykowe dość szybko zadomowiły się w naszych portfelach. Nie mniej jednak sporo kontrowersji wśród użytkowników kart bankowych z funkcją zbliżeniową, budzi kwestia płatności w trybie autoryzacji offline. Na podstawie kart debetowych mBanku postaram się przyjrzeć temu zagadnieniu. Wyszukać plusy i minusy transakcji bezstykowych oraz wziąć pod uwagę kwestie bezpieczeństwa dla użytkownika takiego plastiku.

Płatności zbliżeniowe w trybie offline

Największa zaletą płatności bezstykowych jest brak konieczności podawania kodu PIN,przy kwotach poniżej 50 zł. Duża cześć banków w Polsce, w tym także mBank umożliwia przeprowadzanie transakcji zbliżeniowych w trybie offline. Czyli bez kontaktu online terminalu płatniczego (POS) z systemem banku. Płatność obciąża nasze konto, ale system nie wie czy mamy na rachunku środki na przeprowadzoną transakcję albo czy nie przekroczyliśmy dziennych limitów płatności. Bank dowiaduje się o tym dopiero po otrzymaniu danych z terminalu danego dnia lub podczas pierwszej transakcji kartą z użyciem PIN-u.
Na klientach banku spoczywa, więc konieczność zapewnienia środków na rachunku na poczet przesłanego rozliczenia. W przypadku braku stosownej kwoty na koncie możliwe jest powstanie nie dozwolonego salda debetowego wraz z odsetkami.

KNF zaleca pozostawienie wyboru klientom

Sprawie transakcji w trybie offline przyglądała się już Komisja Nadzoru Finansowego. Wydając przy okazji raport „Analiza bezpieczeństwa kart zbliżeniowych”, z którego wynikało stwierdzenie, że co trzecia karta w portfelach Polaków umożliwia już transakcje bezstykowe. Pojawiło się jednocześnie zalecenie ze strony nadzoru bankowego aby banki umożliwiały klientom wybór. Pozwalając decydować czy chcą płacić zbliżeniowo, ale np. tylko w trybie online lub z podawaniem PIN.

mBank umożliwił wyłączenie transakcji offline

płatność kartą w internecie konto bankowe

pexels.com

Dobrą wolę wykazał min. mBank, umożliwiając posiadaczom kart wyłączenie transakcji zbliżeniowych offline i jednocześnie pozostawienie aktywnej funkcjonalności zbliżeniowej dla karty. Dezaktywacja offline wymaga kontaktu telefonicznego z czynną przez całą dobę mLinią. Dodatkowo większość banków wprowadziło środki bezpieczeństwa uniemożliwiające wielokrotne płatności zbliżeniowe w trybie offline. Na karcie działa licznik płatności.

Banki ustalają także dzienne limity transakcji bezstykowych, w liczbie do kilku lub na kwoty wynoszące zwykle 200 – 300 zł. mBank nie podaje dokładnych kwot limitów bezpieczeństwa dla transakcji offline, po przekroczeniu których następuje połączenie terminalu POS z systemem banku online i konieczność podania PIN. Limity dotyczące transakcji bezgotówkowych online klient może sprawdzić lub zmienić logują się do systemu transakcyjnego.

Odpowiedzialność posiadacza karty

Po utracie karty w skutek jej zgubienia lub kradzieży, banki biorą na siebie koszty nieautoryzowanych transakcji kartą od momentu jej zastrzeżenia. Klient jest dodatkowo chroniony maksymalnym udziałem własnym do kwoty 150 euro dla takich płatności bez podawania kodu PIN. Część banków oferuje także możliwość wykupienia z niewielką kwotę dodatkowego ubezpieczenia od transakcji skradzioną kartą. W mBanku również stosowane jest dobrowolne ubezpieczenie.

8.7/10 - (6 votes)

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Arnis pisze:

    Ciekawe czy inne banki również pójdą tym śladem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 2