Oszczędzanie ciepłej wody – Sprawdzone sposoby

Oszczędności na ciepłej wodzie to realne podreperowanie domowego budżetu. Z pozoru proste czynności w połączeniu z innymi oszczędnościami, opisanymi na blogu, dadzą w sumie pokaźną kwotę. Trzeba tylko przekonać domowników, że warto i nie bać się zmian. Oczywiście całkowita oszczędność zależy w dużej mierze od Twoich warunków mieszkaniowych i determinacji.

Zadbaj o izolację

Być może ocieplenie domu jest teraz dla Ciebie zbyt dużym kosztem. Policz jednak, ile pieniędzy możesz stracić na rachunkach w dłuższym okresie czasu, jeżeli tego nie zrobisz. Wyziębiające się pomieszczenia oznaczają obniżenie temperatury wody. Zarówno tej w grzejnikach, jak również przepływającej do kranu. Taką inwestycje ociepleniową możesz rozłożyć w czasie. Jeżeli nie chcesz dużo inwestować, możesz zastosować kilka poniższych porad.

Proste i skuteczne sposoby oszczędzania wody

  • Bierz krótki prysznic zamiast kąpieli. Oczywiście oszczędzanie w dużej mierze zależy od nawyków Twoich i Twojej rodziny. Długi, gorący prysznic może również zużyć dużo więcej wody i energii niż wanna, która nie jest wypełniona po brzegi. Jeżeli masz w domu jedną z tych dużych wanien z masażami wodnymi, pobór energii będzie nieporównywalnie większy. Jeżeli takie ograniczenie to dla Ciebie zbyt wiele, możesz wyłączać ciepłą wodę, gdy się namydlasz, golisz lub myjesz zęby.

    oszczędności wzrost monety pieniądze

    pexels.com

  • Ogranicz czas spędzany pod prysznicem. Wiem, że czasami spędzasz pod prysznicem dużo czasu, ponieważ jest Ci zbyt zimno, żeby wyjść. Może to wyda Ci się śmieszne, ale szczelne zamknięcie drzwi do łazienki sprawią, że powietrze będzie o wiele cieplejsze. Dodatkowo trzymaj pod ręką duży, miękki i ciepły ręcznik. Zastąp natrysk wersją oszczędnościową. Dzięki używaniu baterii prysznicowej z ogranicznikiem przepływu możesz zaoszczędzić od 25% do 60% wody.
  • Obniż temperaturę w podgrzewaczu wody. Każde kilka stopni to kolejnych 3%-5% mniej, na Twoim rachunku za podgrzanie wody. Nie zostawiaj odkręconego kurka. Czy u Ciebie ciepła woda płynie z kranu gdy szczotkujesz zęby lub odchodzisz od zlewu po brudne naczynia? Każda dodatkowa minuta, w której ciepła woda ucieka bez celu, to dodatkowe koszty dla Ciebie. Zakręcenie kura zajmuje przecież tylko kilka sekund. Nie marnuj ciepłej wody a oszczędzisz pieniądze.
  • Efektywnie używaj zmywarkę. Włączaj ją tylko, gdy jest załadowana do pełna i wybieraj program, który jest najbardziej ekonomiczny i dopasowany do Twoich potrzeb.
  • Napraw kapiące krany. Jeżeli kran kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę, można oczekiwać utraty nawet 11 tys. litrów wody rocznie. Zostanie to dodane do kosztów rachunku za wodę i ścieki.
  • Oszczędzaj wodę przy ręcznym zmywaniu. Gdy zmywasz naczynia ręcznie, napełnij jedna komorę ciepłą wodą z płynem. Spłukuj w drugiej komorze, szybko pod niewielkim strumieniem. Rozważ zainstalowanie natychmiastowego podgrzewacza wody do kuchni. Nie będziesz musiał odkręcać wody i czekać na jej podgrzanie. Zaizoluj rury podłączone do podgrzewacza. Będziesz miał szybciej ciepłą wodę i unikniesz jej marnowania, gdy się podgrzewa.
  • Używaj baterii z perlatorem. Perlator to specjalne sitko, które sprawia, że wypływająca woda miesza się z powietrzem, dzięki czemu jej strumień wydaje się bardziej intensywny.
  • Używaj baterii termostatycznej. Do kabiny prysznicowej lub nad wannę możesz wybrać baterię termostatyczną. Będzie ona utrzymywać stałą, ustawioną przez użytkownika temperaturę wypływającej wody, niezależnie od zmian ciśnienia i temperatury wody w instalacji.
8.3/10 - (6 votes)

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Jarek K. pisze:

    Często widzę absurdalne 140 litrowe i większe bojlery na ciepłą wodę w domach. Tymczasem dla 2 – 4 osób, często wystarczą 80 litrowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 1 = 3