Limity wpłat na IKE i IKZE w 2021r

Trzeci filar to dobrowolne formy oszczędzania na swoją emeryturę. Do tej grupy należą Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Dla obydwu instrumentów obowiązują limity wpłat, które zmieniają się, co roku. Kwoty te są powiązane z wysokością prognozowanego średniego miesięcznego wynagrodzenia. Z artykułu dowiesz się, jaki jest limit wpłat do IKE i IKZE w 2021r. To bardzo ważna kwestia, gdyż wspomniane limity pozwalają skorzystać z ulg podatkowych, które mogą powiększyć wysokość naszych emerytur.

W tym roku dzięki zmianom prawnym, osoby samozatrudnione mogą wpłacić więcej. Co roku podawany jest górny limit wpłat do IKZE i IKE.

Ile można wpłacić do IKE w 2021r?

Limit wpłat do IKE w 2021 roku wynosi 15 777 zł. Co stanowi trzykrotność prognozowanego, średniego wynagrodzenia brutto w 2021r, czyli 5 259 zł. Zgodnie z obwieszczeniem z dnia 18 listopada 2020r.

Limit wpłat do IKZE w roku 2021

Maksymalna wysokość wpłat do IKZE wynosi 6 310,80 zł, w 2021r. Co odpowiada 1,2-krotności prognozowanego wynagrodzenia (5 259 zł).

Samozatrudnienie z wyższym limitem dla IKZE

Od 2021r osoby samozatrudnione mogą wpłacić na swoje konto IKZE 9 466,20 zł. Czyli 1,8-krotność, wspomnianego powyżej, przeciętnego wynagrodzenia brutto. Wpłaty mogą być dokonywane zarówno etapami w ciągu roku, jak i jednorazowo.

oszczędności kalkulator pieniądze monety

pixabay.com

Rosnąca popularność IKE i IKZE

Zarówno Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), jak i Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), to opakowania dla inwestycji w znane instrumenty finansowe. Pozwalające skorzystać z ulg podatkowych pod pewnymi warunkami. Często mają formę rachunków maklerskich, kont bankowych, w funduszach inwestycyjnych albo ubezpieczeń na życie. Za zgromadzone na koncie IKE środki można nabywać np. akcje, obligacje, jednostki funduszy inwestycyjnych, ETF-y. Wykluczone są zakupy kontraktów terminowych, gdyż są to instrumenty bardzo ryzykowne, z dźwignią finansową.

Rosnąca popularność IKE i IKZE, wynika z kilku czynników:

  • Szerokiej akcji informacyjnej w różnych mediach, tradycyjnych i w sieci.
  • Większej świadomości Polaków, wobec konieczności oszczędzania na własną emeryturę.
  • Rosnących limitów wpłat, wraz ze wzrostem średniego, prognozowanego wynagrodzenia.
  • Możliwości odliczenia wpłat na IKZE od podstawy opodatkowania, w zeznaniu rocznym PIT.
8.2/10 - (4 votes)

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. TomTom pisze:

    wszystko fajnie, jednak kiedy w ike zbierze się więcej pieniędzy rząd przejmie je tak jak zrobił z ofe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 1 =