Kto może skserować dowód osobisty?
Nasza świadomość odnośnie ochrony danych osobowych rośnie. Jednak nadal zdarza się, że pracownik określonej firmy, zabiera nasz odwód osobisty. Wychodząc z nim na zaplecze i wykonując kserokopie albo cyfrowy skan. Nie zawsze jest to legalne. Czasami może dojść do nadużyć i wykorzystania naszych danych wrażliwych, w działalności przestępczej. Zwykle do wyłudzania kredytów i pożyczek. Zatem kto może kserować i skanować dowód osobisty, a komu nie wolno tego robić? Jak działają przepisy RODO, AML i KYC w bankach i innych instytucjach finansowych?
Prawo a zdjęcia, ksero i skany dowodu osobistego
Przepisy prawne regulują zasady archiwizowania i kserowania dowodów osobistych, paszportów, legitymacji studenckich, paszportów. Ustawa z 19 lipca 2019r, ma za zadanie uregulować omawiane kwestie i zwiększyć ochronę danych wrażliwych konsumentów. Wykluczając przypadki samowolnej interpretacji prawa. Skutkującej kserowaniem dokumentów osobistych, bez konkretnej potrzeby. Po zmianie przepisów, różne formy kopii nośników danych możliwych, mogą wykonywać tylko określone podmioty. Zobowiązane do przechowywania przez określony czas danych swoich klientów, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Kserować dowód osobisty mogą wyłącznie:
- Banki i operatorzy innych usług finansowych, np. biura maklerskie, legalnie działające giełdy kryptowalut na terenie UE.
- Firmy ubezpieczeniowe.
Zgoda klienta przy skserowaniu dokumentu tożsamości, jest wymagana w przypadku np.:
- Wypożyczalni samochodów i innego sprzętu.
pixabay.com
Ochrona konsumentów
Zmiana prawa jest podyktowana min. przeciwdziałaniu procederowi wyłudzania danych abonentów. Głównie sieci telekomunikacyjnych, dostawców telewizji, Internetu i innych mediów. Nie są to incydentalne przypadki, gdyż szacunki mówią o kilku, a nawet kilkunastu tysiącach, takich spraw rocznie. Ludzi, na których dane wyłudzono kredyty, pożyczki chwilówki, dokonano kradzieży wypożyczonego sprzętu.
RODO kontra AML

pixabay.com
Część osób sprzeciwia się kopiowaniu dokumentów przez dostawców usług finansowych, powołując się na RODO. Jednak istnieje nadrzędna dyrektywa w branży finansowej – Anti Money Laundering (AML), wydana w 2018r, przez Unię Europejską i wprowadzona do polskiego prawa. Jest to dokument prawny o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Na jego mocy, wiele podmiotów z branży finansowej, ma obowiązek archiwizacji danych swoich klientów. W celu ustalania rzeczywistych beneficjentów środków, którymi dokonywane są transakcje.
Dyrektywa AML obejmuje banki, firmy ubezpieczeniowe, brokerów i pośredników usług finansowych, prowadzące działalność na terenie Unii Europejskiej. W tym oczywiście dostawców rachunków maklerskich, pośredników finansowych, giełdy kryptowalut.
Na podobnej zasadzie część instytucji domaga się przesłania skanu dowodu osobistego, na mocy odpowiednika AML, którym jest KYC czyli Know Your Customer.
Lista najpopularniejszych podmiotów, które mają prawo zażądać skanu lub kserokopii dowodu osobistego:
- Banki i SKOK-i.
- Biura maklerskie.
- Firmy oferujące obsługi płatności.
- Pośrednicy kredytowi i ubezpieczeniowi.
- Podmioty oferujące usługi z wykorzystaniem pieniądza elektronicznego i giełdy kryptowalut.
- Agenci rozliczeniowi.
- Fundusze inwestycyjne, np. TFI.
- Towarzystwa ubezpieczeniowe.
- Firmy pożyczkowe.
- Bukmacherzy.
Czy kserowanie dowodu osobistego, w celu dostarczenia jego kopii osobie wynajmującej mieszkanie jest konieczne?
Nie ma takiej konieczności. Stawianie takiego warunku jest błędne ponieważ nie ma do tego prawnego uzasadnienia.