Kryptopożyczki nowym, nieuregulowanym trendem

Wszystko brzmi jak niezły interes – pożyczasz pieniądze potrzebującemu, który ustanowi zabezpieczenie przekraczające wartość pożyczki, a następnie zarabiasz około 20% odsetek. To właśnie propozycja przedstawiona przez „DeFi” – zdecentralizowane finanse, kryptowalutowe platformy peer-to-peer, umożliwiające dokonywanie transakcji pożyczkowych bez tradycyjnych strażników – banków. Czy taka jest wizja kryptoprzyszłości?

Ostatnie miesiące pod znakiem rozwoju

Według DeFi Pulse – serwisu branżowego, kredyty na platformach kryptowalutowych wzrosły ponad siedmiokrotnie od marca. Ich aktualna wartość wynosi około 3,7 miliarda dolarów. Inwestorzy polują na zwroty w czasie, gdy banki na całym świecie obniżają stopy procentowe, w celu wsparcia gospodarek swoich krajów.

Strony pożyczkowe działają na bazie kodu open source z algorytmami, które automatycznie ustalają stawki w czasie rzeczywistym, w oparciu o popyt i podaż usług finansowych. Zwolennicy tej formy fintechu twierdzą, że może ona zapewnić tańszy, wydajniejszy oraz bardziej dostępny dla konsumentów sposób na zaciągnięcie kredytu.

Przeciwnicy stron takich jak DeFi, do których należą między innymi prawnicy oraz analitycy, twierdzą jednak, że portale podatne są na włamania oraz błędy na poziomie kodowania. Większość z nich nie jest przecież testowana na dużą skalę. Globalny rynek kryptowalut ma także jeszcze jedną wadę – nie podlega on żadnym regulacjom prawnym, z uwagi na brak przywiązania do jakiejkolwiek instytucji finansowej. Sceptycy, docierający do początkujących inwestorów ostrzegają, że może to być dla nich zgubna inwestycja. Sprawę skomentował Preston Byrne, pracownik kancelarii Anderson Kill w Nowym Jorku: „To są eksperymenty finansowe. W wielu przypadkach niekoniecznie są one zgodne z prawem, ale to nie znaczy, że nie mogą być w przyszłości.”- dodał.

koszty wydatki pieniądze inwestycje pożyczki

pexels.com

Wizja przyszłości

Zwolennicy i optymistycznie patrzący w przyszłość właściciele portali kryptowalutowych twierdzą, że w przyszłości obligacje oraz akcje będą emitowane i sprzedawane bezpośrednio na platformach, opartych o blockchain. Rolę ludzi, banków oraz giełd przejmie komputerowy kod i to on będzie nadzorować wszystkie procesy.

Duża część platform DeFi opiera się na etherum – drugiej co do wielkości kryptowalucie, zaraz po bitcoinie. W przeciwieństwie do najpopularniejszej wirtualnej monety, blockchain etherum może być wykorzystywany do tworzenia cyfrowych umów, a programiści łatwiej mogą wykorzystać go do tworzenia nowego oprogramowania lub aplikacji. Dzięki temu, pożyczki mogą być rejestrowane oraz zarządzane na podstawie umów blockchain. Pożyczkobiorcy muszą także zaoferować zabezpieczenie w kryptowalutach, warte więcej niż kwota pożyczki.

Kryptowaluty to nie tylko giełda

Popularyzacja „internetowego pieniądza” przypadła na drugą dekadę XXI. wieku. Początki kryptowalut opierały się głównie na handlowaniu nimi, niczym papierami wartościowymi na giełdzie. Nieco tajemniczy sposób zarobku oraz mocno popularyzowana wizja całkowitej anonimowości przyciągały nowych użytkowników w szybkim tempie. Aktualnie jednak wizerunek kryptowalut nieco się zmienił. Można uznać je za pełnoprawne aktywa, płacić w niektórych sklepach internetowych, a także, jak pokazane wyżej, używać ich do świadczenia usług kredytowych. Dużą zaletą bitcoina, etherum czy innych walut jest przede wszystkim bezpieczeństwo transakcji, szyfrowane za pomocą technologii blockchain, anonimowość, zapewniona przez klucz identyfikacyjny oraz hasło, a także niskie koszty transferów pomiędzy kontami.

Swoje miejsce, kryptowaluty znalazły także w świecie kasyn online. Niektóre z takich miejsc w sieci pozwalają swoim użytkownikom na wpłatę depozytu tą formą płatności. Portale takie jak Casino Euro Polska chcąc zachęcić nowych graczy do rozpoczęcia zabawy, oprócz akcji promocyjnych, dbają także o łatwość obsługi swoich stron WWW. Niezwykła wygoda, jaką niesie za sobą internet oraz technologie IT mogą niektórych rozleniwić, czego doskonałym przykładem są właśnie internetowe kasyna. Spragnieni emocji gracze nie muszą już wychodzić z domu, a do rozpoczęcia rozgrywki na jednym z dziesiątek automatów wystarczy urządzenie z dostępem do internetu i kilka kliknięć.

9.8/10 - (6 votes)

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Coin pisze:

    Technologia blockchain i kryptowaluty mają przed sobą wielką przyszłość. Warto wykorzystywać te rozwiązania w biznesie i codziennym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

91 − = 81