Jak efektywnie szukać pracy? PORADY

Do niedawna szykanie pracy kojarzyło się z obowiązkiem rejestracji w Urzędzie Pracy oraz przeglądaniem ofert pracy w prasie drukowanej. Dziś możliwości znalezienia wymarzonej posady są nieporównywalnie większe. Za sprawą nowych technologii, zwłaszcza Internetu mamy dziesiątki nowych możliwości. Łatwo jest się w tym pogubić. Więc omówię poniżej najbardziej efektywne metody poszukiwania zatrudnienia. Uniwersalne dla większości wykonywanych zawodów. Jeżeli aktualnie nie szukasz pracy, zapewne skorzystasz z tej wiedzy w przyszłości.

Przygotuj dobre CV

praca zdalna internet dodatkowa

fotostock.com

Absolutną podstawą jest napisanie dobrego życiorysu. W formie nowoczesnej i przejrzystej, jasno określającej wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. Dobrze jest dodać zdjęcie, aby przestać być anonimowym. Tym bardziej, że pracodawcy dostają często na jedno stanowisko kilkadziesiąt albo kilkaset CV. Twoje musi się, więc czymś wyróżniać, aby zostało zauważone. Mam na myśli nie tylko opisane w odpowiedni sposób umiejętności. Również wygląd życiorysu, budzący chęć zaproszenia kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. Może to być ciekawy układ graficzny, wydruk w kolorze oraz oryginalne elementy ozdabiające. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku i profesjonalizmu, dostosowanego do stanowiska, na które aplikujesz.

Napisz porządny list motywacyjny

Przygotowanie listu motywacyjnego jest rzadziej stosowaną praktyką. Jednak zdarzają się ogłoszenia o pracę, w których jest to dokument wymagany oprócz podstawowego CV. Prawda jest taka, że większość listów motywacyjnych jest napisana w taki sposób, że trafia do kosza bez czytania całości. Za sprawą powielania tych samych wzorów kopiowanych i powielanych z Internetu. Dobrze napisany dokument powinien być dopasowany do konkretnego pracodawcy. Zalecane jest, aby układ listu był dopasowany do układu życiorysu. Powinien mieć przejrzystą i ciekawą formę, czyli przyciągać wzrok. Jednak nie kopiować CV, lecz być jego uzupełnieniem. Pracodawca musi mieć poczucie, że potencjalny pracownik będzie pracował na tyle kreatywnie i efektywnie, że przyniesie zysk firmie.

Rejestracja w Urzędzie Pracy

czytanie blogów o biznesie i finansach

flickr.com

Pierwszym krokiem, który wykonuje większość osób poszukujących pracy jest często rejestracja w Urzędzie Pracy. Tutaj również trafia część ofert pracy. Choć są to często stanowiska mniej ambitne, dla osób, które godzą się na niższe stawki lub są długotrwale bezrobotne. Jednak możesz w nich znaleźć również ciekawe stanowiska pracy, które będą odpowiadać Twoim preferencją. Nie mniej jednak zarejestrowanie w UP daje bezrobotnemu możliwość skorzystania bezpłatnie z opieki zdrowotnej. W czasie, kiedy będzie szukał pracy. Tym bardziej, że obecnie poszukiwanie zatrudnienia może trwać nawet kilka miesięcy.

Szukanie ofert w Internecie

Obecnie ogłoszenia o pracę można znaleźć na tysiącach stron w sieci. Poniżej lista, którą warto poznać.

  • Specjalistyczne witryny, takie jak np. pracuj.pl umożliwiają założenie profilu. Wybierasz region, z którego interesują Cię oferty oraz branżę i dostajesz listę. Powiadomienia mogą również przychodzić na Twój adres e-mail.
  • Regionalne i ogólnopolskie portale ogłoszeniowe również mają działy poświęcone ofertą pracy. Warto zrobić sobie zakładki w przeglądarce i przeglądać je systematycznie.
  • Również Urzędy Pracy publikują na swoich stronach regularnie nowe oferty. Warto je przeglądać.
  • Jeżeli masz już upatrzone firmy w których chciałbyś pracować warto zajrzeć na ich witryny. Większe przedsiębiorstwa regularnie publikują na swoich stronach informacje o wakatach.
  • Założenie osobistego profilu na portalach takich jak GoldenLine albo LinkedIn daje szanse specjalistą. Mogą zostać wyłowieni przez firmę prowadzącą rekrutację.

Prasa drukowana i znajomi

Część przedsiębiorców nadal publikuje informacje o wakatach w prasie drukowanej. Czasami warto sięgnąć po tę metodę. Informacje o ofercie pracy można czasami uzyskać od znajomych. Przykładowo od osoby, która pracuje w danej firmie albo słyszała o nie obsadzonym stanowisku od kogoś innego. Jeżeli znajomy/-a pracuje w danej firmie i zna przełożonego może skutecznie Cię polecić. Robiąc to w sposób odpowiedni możesz na starcie zyskać przewagę nad innymi kandydatami.

7.7/10 - (11 votes)

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. TBSD pisze:

    Strategia, która sprawdziła się u mnie, to dokładne zapoznanie się z profilem działalności firmy oraz potencjalnymi wymaganiami od kandydata, na danym stanowisku.

  2. Tomek pisze:

    Wiele osób zapomina zapytać znajomych. Tymczasem jest sprawdzona forma, zwłaszcza jeżeli znajomi przedstawią pozytywne rekomendacje o danej osobie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 5