Czy istnieją darmowe konta bankowe?

Wielu ludzi słysząc o teoretycznie darmowym, osobistym koncie bankowym węszy od razu jakiś finansowy postęp. Nie wierzą oni w brak bankowych opłat i są przekonani, że opłaty gdzieś jednak są ukryte. Obecnie na naszym polskim rynku nie ma już prawie konta, które byłoby bezwarunkowo i w 100% darmowe. Do niedawna taki był obecny w Polsce mBank jednak i on wprowadził warunkową opłatę za kartę, jeśli nie wykonamy nią transakcji bezgotówkowych na daną kwotę miesięcznie. Jednak z karty możemy za darmo zrezygnować i będziemy mieli tylko darmowe bezwarunkowo konto.

Wprowadzanie opłat za rachunki

Obecnie polskie banki, które oferowały darmowe konta bankowe wycofały się z tego i niestety wprowadziły opłaty. Często nawet minimalne, rzędu 2zł miesięcznie, aby zmniejszyć koszty własnej obsługi nieaktywnych (martwych) kont. Niektóre rodzime banki wprowadzają promocje – jeśli ktoś otworzy sobie u nich konto z debetem, to będzie także zwolniony z opłaty bankowej za kartę debetową. Bankom przede wszystkim zależy na tym, abyśmy aktywnie korzystali z ich konta, a nie tylko je zakładali. Ponieważ obsługa konta, nawet takiego, z którego nie korzystamy aktywnie, jest dla banku dużym kosztem. Dlatego obecnie starają się one wyeliminować martwe rachunki. Tymczasem darmowe konto osobiste jest jak najbardziej możliwe, pod warunkiem spełnienia prostych i uwzględnionych w tabeli opłat wymagań. Takich jak np. płatność kartą na łączną kwotę 100zł miesięcznie.

eKonto w mBanku

Miesięczna opłata za korzystanie z karty debetowej wynosi 0 zł, jeżeli w danym miesiącu dokonasz transakcji bezgotówkowych kartą (np. płatności w sklepach) na łączną kwotę określoną przez bank. Jeżeli tego nie zrobisz opłata za kartę wyniesie kilka zł miesięcznie. mBank podaje że z opłaty może zwolnić także opłacenie rachunków kartą w kasie sklepu. Oczywiście tylko w kasach, które dają taką możliwość. Darmowe są wypłaty gotówki w Polsce z ponad 5 tys. bankomatów kilku sieci. Możesz też pobrać gotówkę za darmo, podczas płacenia kartą za zakupy w kasie, w ramach usługi Cash Back (jednorazowo do 200 zł).

Nowe konta

Propozycja dla klientów, którzy co miesiąc przelewają na konto min 1000zł. Jeżeli przyjrzymy się opłatą dla eKonta Mobilnego prowizje wyglądają nieco gorzej. Oprócz warunku opłat miesięcznych kartą (200zł / mies. lub opłata 4zł) pojawiła się konieczność regularnego zasilania konta. Jeżeli nie przelejmy na nie min. 1000zł miesięcznie, mBank pobierze opłatę 5zł/mies. za jego prowadzenie. W zamian jednak otrzymujemy bezprowizyjne wypłaty z bankomatów na całym Świecie. Choć oczywiście przy wypłatach za granicą dochodzi koszt przewalutowania.

8.9/10 - (11 votes)

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. aga pisze:

    Już chyba tylko jeden bank na rynku ma konto za prawdziwe 0 zł. Pozostałe wymagają spełniania określanych warunków, aby rachunek był bezpłatny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 1 =